Stomatolog dziecięcy – jak przekonać do niego dziecko?

Jedną ze specjalizacji naszego gabinetu jest stomatologia dziecięca. Poznań jest miastem, w którym leczmy dzieci już od wielu lat. Zdajemy sobie sprawę z tego, że choć są to mali pacjenci, to jednak bardzo wymagający. Większości z nich wizyta u dentysty dziecięcego kojarzy się z czymś nieprzyjemnym. Wynika to głównie z tego, że kiedy odwiedzają gabinet stomatologiczny, to z reguły robią to z powodu bólu, dużej ilości ubytków próchnicowych. I wtedy stomatolog dziecięcy stoi przed nie lada wyzwaniem. Musi nie tylko przekonać małego pacjenta, że nie chce mu zrobić żadnej krzywdy, a do tego jeszcze wykonać skutecznie dany zabieg. Zdobycie zaufania dziecka jest trudne, dlatego warto pomyśleć o tym, że niekoniecznie pierwsze spotkanie z dentystą musi odbywać się w takich właśnie okolicznościach.

dziecięcy dentysta, zabieg

Wizyta adaptacyjna – krok pierwszy

Oswajanie ze stomatologiem dziecięcym w Poznaniu najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Rozwiązaniem mogą być wspólne odwiedziny, gdy dziecko będzie miało około roku lub dwóch lat. Najlepiej odbyć je rano lub po popołudniowym odpoczynku. Kiedy dziecko jest bowiem zmęczone, to się szybciej denerwuje, źle znosi każdy dyskomfort. Wówczas, podczas zabawy nie związanej z jakimikolwiek zabiegami, można je powoli przyzwyczajać do współpracy z dentystą. Jest najczęściej obserwatorem – poznaje wówczas miejsce, w jakim się znalazło, ludzi tu pracujących, przychodzących rówieśników czy dorosłych. Dowiaduje się także, jak działa sprzęt – fotel i inne przyrządy, ogląda w lustereczku swoje zęby. Jest chwalone i nagradzane za swoją właściwą postawę przez dentystę dziecięcego. Wizyta adaptacyjna może zostać podzielona na kilka etapów, jeśli mały pacjent będzie miał problem z oswajaniem się z tym miejscem.

Poznań – gabinet nastawiony na małych pacjentów

W naszym gabinecie każdy dentysta dziecięcy wie, jak wyjątkowa wrażliwość oraz żywe reagowanie na bodźce psychiczne i fizyczne charakteryzuje dziecko. Dlatego mali pacjenci wymagają szczególnego traktowania, aby nie obudzić w nich poczucia lęku i strachu przed kolejnymi wizytami u stomatologa dziecięcego i zabiegami dentystycznymi w przyszłości. Jesteśmy doskonale przygotowani w tym zakresie. Mamy praktykę w tym, jak zminimalizować lęk dziecka, dbając jednocześnie o jego zdrowe mleczne zęby i piękny uśmiech. Z kolei po wizycie otrzymują drobny upominek – zabawkę. Dobieramy również odpowiednio słownictwo do wieku, które ułatwia odwracanie uwagi dziecka od czynności, jakie wykonuje w tym czasie stomatolog dziecięcy. Przy zabiegach stosujemy różne metody uspokajania małych pacjentów.

Doświadczony dentysta dziecięcy z naszego gabinetu w Poznaniu wie więc, jak zmniejszyć lęk małego pacjenta, a co za tym idzie, pozytywnie wpłynąć na skuteczność leczenia.

Wizyty kontrolne i domowe obowiązki stomatologiczne

Proponowane przez nas w ramach stomatologii dziecięcej w Poznaniu wizyty kontrolne pozwalają na to, aby na bieżąco monitorować stan uzębienia dziecka, higieny jamy ustnej. To też okazja do tego, aby powtarzać wytyczne dotyczące właściwych nawyków higienicznych i dietetycznych. Ważne jest bowiem nie tylko jak najszybsze nauczenie się posługiwania szczoteczką do zębów, ale też pamiętanie o tym, ile razy i kiedy należy myć żeby, w jaki sposób. Dentysta również mówi o tym, co najlepiej jeść, aby mieć zdrowe zęby, a czego unikać, aby ich nie popsuć. Oprócz tego mały pacjent przyzwyczaja się do samego gabinetu, personelu, dentysty i oswaja z zabiegami stomatologicznymi. Poza wizytami kontrolnymi o żeby małych pacjentów trzeba dbać również w domu.

Tak wcześnie rozpoczęta przygoda z leczeniem zębów, odwiedzaniem gabinetu stomatologicznego, tylko zaprocentuje w przyszłości – nie tylko zdrowymi i monitowanymi na bieżąco zębami, ale również wpłynie na komfort pacjenta podczas wykonywanych zabiegów.